Kdo si stojí opravdu za svým? Téměř nikdo...

16. srpna 2016 v 12:59 | Adél |  Téma týdne
"Nevadí mi názor jiných lidí, ale to, že mi ho chtějí vnutit." -Samuel Johnson
"Jsem stejného názoru s moudrými, promluvíli přede mnou." -William Congreve
"Z dvou různých názorů zvítězí vždy ten hlučnější." -Karel Čapek
"Minulost se mění podle přítomnosti. Změní-li se přítomnost, změní se i náš názor na minulost." -Bohuslav Martinů

Tito čtyři chytří pánové trefně popsali ve svých citátech, proč často, i nedobrovolně, měníme názory. Lidé, kteří nás obklopují a trávíme s nimi čas na nás mají prostě vliv ať se nám to líbí nebo ne. Často si změnu ani nepřipustíme a když nám poté někdo vytkne naší chybu nebo prostě řekne: "Hodně ses změnil/a..." Tak my se často urazíme, dotkne se nás to a ani, v naší momentální uraženosti, nezkoumáme, jestli ten člověk nemá takhle náhodou pravdu.

První citát popisuje klasické ovlivňování. Jakmile je člověk jiný, má jiný názor, u ostatních je to okamžitě bráno jako špatné. Taková je dnešní společnost. A jaký názor je správný? Ano, názor většiny. Proto se lidé s názory podřizují a přijímají názory ostatních, jen aby měli klid. Podvědomě si však stoprocentně myslí své. Myslím si, že takové přetvařování je zbytečné. Akorát toho člověka vždy svrbí jazyk a drží se aby něco neřekl, když se mu něco nelíbí. Ale asi by si měl každý uvědomit, že má právo na svůj názor, i když se ostatním nebude dvakrát líbit. Jednou stejně přijde chvíle, kdy si uvědomí, jak je stupidní přijímat a propagovat něco, co tomu člověku nedává vůbec smysl. Jednou si stejně řekne: "A dost! Proč bych měl být špatný jen proto, že se mi nelíbí to, co většině?" V davu se vždy najde člověk, který ho bude podporovat a bude s ním souhlasit...
Dále přijímání názorů a výroků těch chytřejších. Je to vidět už ve škole. Když někdo neví nebo si není jistý, připojí se k názoru někoho, kdo působí bystře, protože si myslí, že to, co řekne je automaticky ta správná ustálená pravda. Ale copak něco nevědět je ostuda? Nebo když mu v hlavě pulzuje domněnka, ale nic neřekne, protože ten chytrý měl jiný názor a ten jeho je tedy určitě špatně. A pak je to třeba naopak. Ten člověk si pak musí říkat jaký je vůl, že neprosadil vlastní názor, ale příště se stejně přidá k stádu znovu. Slepé přijímání názorů prostě vede k přehlédnutí mnoha věcí...
Pan Čapek také potvrdil pravdu. A také se dá vidět už ve škole. Bázlivý tichý člověk svůj názor prostě neřekne nahlas. I kdyby jste ho nutili. Jednak se bojí, že bude špatný, jednak nemá potřebu sdílet své názory a jen poslouchá. A proto vždy zvítězí člověk, který se umí prosadit a nebojí se ohlasu na to, co si myslí.
Poslední citát je možná trochu z jiného soudku. Netýká se tak moc ostatních lidí, ale jen člověka samého.
Určitě to zná každý. Každý už změnil názor na minulost. Já třeba když se dívám na staré fotky, když jsem zbavovala svůj facebookový profil všech trapných statusů, fotek, reakce na to, jak jsem se dřív chovala, co jsem nosila za oblečení, s jakými lidmi jsem se stýkala, co jsem prováděla... No určitě moc dobře víte, co mám na mysli :D
Teď si klepu na čelo, co jsem to sakra dělala, když mi bylo těch 12-13 let, za dva roky zase budu kroutit hlavou, jak jsem se chovala teď. Ale to beru jako dobrou věc, měnit názor na určité věci se prostě musí, kdybychom měli stejný názor jako právě třeba ve zmíněných dvanácti letech, jak by to dopadlo?
A na závěr chci říct, že tenhle poslední citát popisuje podle mě dokonale důvod, proč by člověk měl měnit názor. Jenom kvůli tomu, že si to on sám uvědomí a protože on sám to chce. Ne proto, že to chtějí ostatní...
(Jestli jste došli až sem, tak vám gratuluji a děkuji za přečtení♥ Užívejte si zbytek léta)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ven Ven | 16. srpna 2016 v 16:55 | Reagovat

Je úplně normální, že měníme své názory s přibývajícím věkem, neboli také můžeme říci, že se duševně vyvíjíme. A proto jsou naše názory daleko logičtější a lépe prosazovány, než v raném dětství. Potom, když se podíváme zpětně na to, jací jsme byli, tak si říkáme, jak jsme mohli být, tak blbí a psát takové stupidní statusy na fb.  
Jinak moc krásně jsi dokázala pojmout téma týdne. Tvůj článek je opravdu velice hezký a nelituji toho, že jsem si ho přečetla. Takže děkuji tobě, že jsem měla tu šanci si ho přečíst. Hlavně se mi líbí to, jak  citáty postupně popisuješ.

2 world-of-infinity world-of-infinity | Web | 16. srpna 2016 v 17:25 | Reagovat

[1]: Moc děkuju za krásný komentář a za pochvalu :) Já vždycky doufám, že ty moje příspěvky z předešlých let moc lidí nevidělo :D

3 Jana Jana | E-mail | Web | 16. srpna 2016 v 22:24 | Reagovat

Proto asi nemám přátelé. Málokdo respektuje můj odlišný pohled na vše. A já se nerada hádám s idioty 😀

4 world-of-infinity world-of-infinity | Web | 17. srpna 2016 v 11:31 | Reagovat

[3]: Jsi dobrá, že si umíš prosadit svou. To já moc neumím :D A nevěš hlavu, nějaký přítel se vždycky najde :)

5 Kristýna Kristýna | Web | 17. srpna 2016 v 18:10 | Reagovat

V první řadě ti moc děkuji za komentář, který jsi mi nechala na blogu, moc mne potěšil :)

Ty citáty v úvodu článku jsou velmi trefné.
Ono stát si za svým a dosáhnout toho, abychom o svém názoru přesvědčili ostatní (nenásilnou formou) je opravdu v dnešní společnosti velice, velice těžké. Lidé si říkají, ale já chci, aby ke mě ten druhý byl upřímný, aby mi každý všechno říkal do očí... Ale nechtějí to slyšet, někdy ani vidět.
(Pro mě je taky těžké připustit si pravdu a i slyšet kritiku, protože si potom říkám, vážně jsem taková? Ale pak si to nechám odležet a zařeknu se, že to změním.)

V dnešní době je hlavně hodně těžké, abychom si šli za svým. Ti, kteří to dokáží, jsou pak ostatními vnímáni jako sobečtí jedinci, co si nevidí na špičku nosu.
Ale... ono je to trochu těžké si jít za svým, říkat nahlas vlastní názor, protože už od chvíle, kdy dítko nastoupí do mateřské školky, je v něm tohle potlačováno a základní škola pak rozjeté dílo dokoná a heleme se... najednou na střední chce po studentech vlastní názor... A jak jsou pak překvapení, když nikdo vlastní názor nepoví.

Musím se přiznat, taky nejsem zrovinka člověk, co říká názor nahlas... Ono se mi to totiž vymstilo docela nehezkým způsobem, takže nechci osud dále pokoušet....
Každopádně mě udivuje, jak si někteří lidé myslí, že jim je tak moc do toho, co si ten další myslí, až to bolí...
Mezi náma... můžu si myslet co chci, přeci... no ne? :)

Jinak moc pěkný článek - jestli ti některé fráze přišly útočné - neber si je tak, prosím, rozhodně to tak nemyslím :)

6 world-of-infinity world-of-infinity | Web | 17. srpna 2016 v 19:11 | Reagovat

[5]: Děkuju moc za tak obsáhlý komentář :O! Nic mi nepřijde útočné, naopak jsem ráda za upřímnost. :) Říct svůj názor člověk asi nedokáže hned, musí se připravit, že některé odezvy nemusí být zrovna příjemné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama